Student Clubs

Club/Activity Directory: 2016-2017

Activity

Advisor(S)

Meeting Date

Meeting Time

Meeting Location

Anime Club

Chris Berenotto

Friday

3:00

B-10

Art Club

Andrew Bigatel

Wednesday

2:40

E-1

Book Club

Diane Hollowell

Varies-See advisor

2:40

Library

Chess Club

Mike Gross

Tuesday/Thursday

2:45

A-7

Class of 2017

Olivia Hough

Ashely Roche

Thursday

2:45

A-10

Class of 2018

Steve Buss

Rich Goodge

Tiffany Pongracz

Monday

2:50

F-1

Class of 2019

Chris Berenotto

Jess Harris

Wednesday

3:00

B-10/School Store

Class of 2020

Maria Markunaas

Shelly Spokane

Tuesday

2:45

Guidance

Debate

Steve Tolson

Tuesday/Wednesday

2:40

E-6

Drama

Sarah Pastelyak

Mon./Wed./Fri.

2:45-4

E-2

Environmental Club

Colin Derrico

Geoffrey Osman

Monday

2:45

A-21

German Honor Society

Mark Weiss

Wednesday

2:40

D-2

GSA

Shelly Spokane

Wednesday

2:45

Guidance

Husky Artchives

Patti Tinsman-Schaffer

Thursday

2:40

B-3

Key Club

Jeff Dutt

Wednesday

3:00

A-11

Lacrosse Team

Chad Updegrove (Head Coach)

Steve Eck

(Asst. Coach)

M-F (Spring)

3pm

Practice Field

Leader(Newspaper)

Steve Tolson

Daily

Periods 7-8

E-6

Ledannus(Yearbook)

Luke Boyd

Daily

Periods 7-8

A-22

Marching Club

Frank Disimonni

Tues./Thur./Fri./Sat.

2:45

See advisor in B-4

Multicultural Leadership

Dyann Jansen

Jess Martin

Tuesday

2:40

C-5

National Honor Society

Patti Tinsman-Schaffer

Tyson Sprayberry

1st Tuesday of the month

6:45am

Husky Center

ROTC

Clarence Yoh

Daily

6:30am

G-8

Running Club (Husky Strides)

Adrien Weber

Wednesday

2:50

Gym Lobby

SADD

Joanne Pavolko

Melanie Brown

Tuesday

2:45

B-15

 

Activity

Advisor(S)

Meeting Date

Meeting Time

Meeting Location

Scholastic Scrimmage

Chris Bender

Friday

2:50

G-3

School Store

Jessica Harris

Monday-Friday

2:40

School Store

Spanish Honor Society

Erica Polgar

Wednesday

2:45

F-9

Spirit Club

Linda Schmitz

Tuesday

2:50

A-15

Stage Crew

Debbie Hamburger

Thursday

2:45

Auditorium

Step Team

Nicole Mack

Tues./Thurs.

3-4

Mellinger Cafe

Strategic Game Club

Jason Schimmel

Thursday

2:40

D-3

Student Council

Dan Jurasits

Lori Miller

Thursday

2:45

D-8

Student Forum

Amanda Jaeger

Wednesday

2:40

Attendance Office

Video Club

Melissa Williams

Monday

2:45

F-3

Weightlifting

Richard Ocelus

Mon./Wed./Fri.

3:15

Weight Room