Staff Directory


Department First Name Last Name
AFJROTC
Chair
Timothy
Page

AFJROTC Clarence
Yoh

Art Andrew
Bigatel

Art Jaime
Karol

Art
Chair
Dr. Patti
Tinsman-Schaffer

Asst Principal Ronnell
Heard

Asst Principal Melissa
Petronio

Asst Principal David
Reimschussel

Asst Principal Joey
Schubert

ATS Jennifer
Hunsicker

ATS Christopher
Shumate

ATS Charal
Williams

Business
Chair
Patrick
Fioriglio

Business Rebecca
Oberrender

College &
Career
Jeanne
Greiger

Counselor Olga
Cosme

Counselor Beatriz
Gambourg-Schuster

Counselor Nichol
Gibbs

Counselor Robert
Kulp III

Counselor Maria
Markunas

Counselor Jeffrey
Penizotto

Dean of
Students 
Ryan 
Creange

Dean of
Students
Sarah
Pastelyak

Director of
Athletics
David
Stoudt

ELECT  Ingrid Ferreira 
English Luke
Boyd

English
Chair
Megan
Elias

English Anthony
Greitzer

English Danielle
Horn

English/Theatre Devon
McMunn

English Jason
Monaco

English Erika
Smith

English Rachel
Stevens

English Stephen
Tolson

English Jessica
Toto

English Patricia
Walters

English/Reading Edward

Stefanyak

ESL Timothy
Hauck

ESL Cindy
Nieves

ESL Michelle
Peralta

ESL Facilitator Heather
Pearson

ESL Christopher
Price

Home Ec Katherine
Paskewicz

Home Ec
Chair
Donna
Bragg

Home and School Visitor Thomas
Stoudt

CIS, Student Support Specialist  Kristin Horoski
CIS, SITE Coordinator  Christina Echeverria
Community
Worker
Lorraine
Williams

IT Epps
Ronald

Librarian Diane
Hollowell

Math Christopher
Bender

Math Annette

Busack

Math Peter
Calandra

Math Rhonda
George

Math Jessica
Harris

Math Grace
Hajjar

Math Christina
Kauth

Math Brianna
Knipe

Math Michael
McClarin

Math Amanda
Park

Math
Chair
Catherine
Piston

Math David
Quatrone

Math Jason
Schimmel

Music/Choir Dr. Jennifer
Dodd

Music/Band Lawrence
Flynn

Nurse Crystal
Perez

Nurse Ruth Anne
Riquelmy

Nurse Rita
Uhl

Outreach Worker Mazen
Eraifeg

Outreach Worker Ingrid Ferreira
Parent Liaison Jessica
Martin

Phys Ed
Chair
Keith
Brader

Phys Ed Stacey
Mondschein

Phys Ed Frederick
Montgomery

Phys Ed Mario
Traca

Phys Ed Adrien
Weber

Principal Michael
Makhoul

Principal in Residence Reina
Garcia

Psychologist Dr. Keith
Youse

Science Christopher
Berenotto

Science Eric
Christianson

Science Michael
Gross

Science Brandi
Kennedy

Science
Chair
Dr. Leila
Little

Science Paul
McHugh

Science Geoffrey
Osman

Science Scott
Rosenberger

Science Tyson
Sprayberry

Science Glenn
Whiteman II

Science Melissa
Williams

Social St
Chair
Dale
Weiss

Social Studies William
Baird

Social Studies Jon
Csensits

Social Studies Katie
Donschietz

Social Studies Jeffrey
Dutt

Social Studies Steven
Eck

Social Studies Daniel
Jurasits

Social Studies Christopher
Newhard

Social Studies Keith
Ronalds

Social Studies Chad
Updegrove

Supervisor of Instruction Lisa
Krause

Spec Ed Sarah
Atiyeh

Spec Ed Brooke
Cobb

Spec Ed Sheena
Crone

Spec Ed Colin
Derrico

Spec Ed Janet
Falko

Spec Ed June
Fritchey

Spec Ed Brandi
Gil

Spec Ed Jeffrey
Hannis

Spec Ed Robert
Hess

Spec Ed Olivia
Hough

Spec Ed Donald
Kaiser III

Spec Ed Tonya
Krautsack

Spec Ed Vicki
Kulp

Spec Ed Kathleen
Llewellyn

Spec Ed Lori
Miller

Spec Ed William
Milne

Spec Ed Amanda
Morgenstern

Spec Ed Dr. Catherine
Nelson

Spec Ed Joanne
Pavolko

Spec Ed Ashley
Roche

Spec Ed Jeffrey
Ruth

Spec Ed Christopher
Smith

Spec Ed Rachel
Smith

Spec Ed
Chair
Kristy
Stefanyak

Spec Ed Virginia
Stevenson

Spec Ed Megan
Troxell

Spec Ed Zackery
Wilson

Spec Ed Facilitator Jillian
Derhammer

Tech Ed Matthew
Roth

Vision Support Nadya Krause
Workforce 
Employability Skills
 Fred Butler
World Lang Odalys
Bermudez-Morales

World Lang Melanie
Brown

World Lang
Chair
Pamela
Moore

World Lang Mitchell
Saa

World Lang Mark
Weiss


Department First Name
Last Name

Clerical
Nurse's Suite
Michelle
Anchundia

Clerical
Courtyard Office
 Kimberly
Greb

Clerical
Guidance Office
Normarie
Alvarado

Clerical
Attendance Office
Colleen
Dymond

Clerical
Melinger Office
Bobbie Jo
Gildner

Clerical
Irving St. Office
Rachelle
Renninger

Clerical
Athletic Office
Jennifer
Rosario

Clerical
Commons Office
Jerrica
Rosario

Clerical
Guidance Office
Lisa
Stringer

Clerical
Main Office
Susan
Tatasciore

Clerical
Guidance Office
Holly
Ziegenfus

Custodian Habib
Atiyeh

Custodian
Yaneida
Gonzalez

Custodian
Jamil
Hazim

Head Custodian Donald
Landis Jr.

Custodian
Jerald
Neetz

Custodian
Mounzer
Raffoul

Custodian
Michael
Safi

Custodian
Sami
Samaan

Custodian
Albert
Yacoub

Custodian
Habib
Yacoub

Custodian Aman 
Yazgi

Food Services Vanessa
Abson

Food Services
Lina
Antar

Food Services
Samia
Azar

Food Services Norma
Carter

Food Services
Dorsey
Cavote

Food Services
Assistant Cook
Barbara
Dougherty

Food Services
Najat
El Khouri

Food Services
Georgette
Hamoui

Food Services
Nadia
Khouli

Food Services
Melissa
Kochanasz

Food Services
Jandark
Maslout

Food Services
Cafeteria Manager
Karole
Ravier

Food Services
Head Cook
Donna
Rice

Food Services
Izdihar
Saba

Food Services Carmen
Vega

Food Services Jamila
Yazji

Food Services Ikhlas
Zaiter

Para-Professional Robin
Bieber

Para-Professional Janet
Butros

Para-Professional  Diana 
Chimel

Para-Professional  Laverne
Dorsey

Para-Professional  Zyraida
Flores

Para-Professional Darlene
Giering

Para-Professional Dawn 
Granche

Para-Professional Irene
Groves

Para-Professional
Linda
Groves

Para-Professional
Natasha
Kinsey

Para-Professional
Eunice
Lugo

Para-Professional
Marilyn
Montijo

Para-Professional
Leila
Ojeil

Para-Professional
Angelica
Padilla

Para-Professional
Alyssa
Rinehart

Para-Professional
Francisco
Rivas

Para-Professional
Maria 
Rodriguez

Para-Professional
Kinda
Salloum

Para-Professional
Jacqueline
Sherer

Para-Professional
Phylliss
Ward

Para-Professional
Wesley
Weaver

Para-Professional
Angela
Yowakim

Security Elias
Abdouche

Security
Anthony 
Jenkins

Security
Ketsy
Nunez

Security
Richard
Ocelus

Security
Sylvette
Rivera

Security
Cristian
Suarez

Security
Maroun
Tabarani

Security Jared
Zulli